Starptautiskā aizsardzības produkcijas
ražotāju asociācija
Jaunumi

SAPRA un Polijas pārstāvji iezīmē jaunu sadarbības ceļu aizsardzības industrijā

Dalies

2025. gada 28. marts, Rīga – Polijas vēstniecībā Rīgā notika augsta līmeņa diskusijas starp Latvijas un Polijas aizsardzības un uzņēmējdarbības sektora pārstāvjiem, iezīmējot jaunu posmu sadarbībā stratēģiski nozīmīgajā militāro tehnoloģiju jomā.

Tikšanās laikā SAPRA valdes priekšsēdētājs Edgars Zandmanis pārrunāja sadarbības iespējas ar Polijas vēstniecības Politikas un ekonomikas departamenta vadītāju L. Cudny un Polijas–Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras izpilddirektoru J. Mārtiņu Skuju. Sarunu mērķis bija veicināt inovatīvu militāro tehnoloģiju attīstību un piesaistīt starptautiskās investīcijas.

Uzmanības centrā – tehnoloģijas un zinātne
SAPRA izcēla savas galvenās darbības jomas, īpaši uzsverot asociācijas pieredzi augstas precizitātes optisko iekārtu, fotonikas un sensoru sistēmu izstrādē. Šīs tehnoloģijas kļūst arvien nozīmīgākas un veido valsts aizsardzības sistēmu pamatu laikā, kad drošība un inovācijas ir cieši saistītas.

Viens no centrālajiem diskusiju tematiem bija sadarbības stiprināšana ar Latvijas universitātēm un pētniecības centriem. SAPRA ir noteikusi sešus stratēģiskās attīstības virzienus, kuros uzsvars likts uz akadēmiskajām kapacitātēm, modernām laboratorijām un augsti kvalificētu speciālistu iesaisti. Arī Polijas puse uzsvēra līdzīgu pieeju, norādot uz aktīvo sadarbību ar augstskolām un pētniecības institūtiem, lai paātrinātu moderno tehnoloģiju ieviešanu.

Investīcijas un valsts atbalsts
Abas puses bija vienisprātis, ka aizsardzības nozare kļūst aizvien nozīmīgāka ne tikai drošības kontekstā, bet arī kā prioritāte valsts investīciju un politikas plānošanā. Gan Latvijā, gan Polijā jau ir novirzīti būtiski resursi militāro tehnoloģiju izstrādei un ražošanai. Taču birokrātiskie šķēršļi joprojām ir izaicinājums. SAPRA atzinīgi novērtēja Latvijas valdības centienus mazināt šos šķēršļus, uzsverot elastīgākas un atvērtākas vides nozīmi vietējiem ražotājiem un ārvalstu investoriem.

Skats nākotnē – Trīs jūru iniciatīva un Dronu samits
Sarunu noslēgumā tika pārrunātas konkrētas nākotnes sadarbības iespējas. Polijas puse izteica aicinājumu SAPRA pārstāvjiem piedalīties Trīs jūru iniciatīvas samitā, kas plānots aprīļa beigās Varšavā. Savukārt SAPRA norādīja uz gaidāmo Dronu samitu, kas notiks maija beigās Rīgā, izceļot tā potenciālu kļūt par nozīmīgu reģionālo platformu sadarbībai dronu tehnoloģiju, optisko ierīču un citu aizsardzības risinājumu jomā.

SAPRA turpina stiprināt savu lomu kā starptautisks dalībnieks aizsardzības industrijā, veicinot augstas pievienotās vērtības sadarbību starp zinātni, ražošanu un inovācijām. Šīs diskusijas Rīgā signalizē ne vien politisko un ekonomisko dialogu, bet arī reālus soļus ceļā uz drošāku un tehnoloģiski attīstītāku nākotni.